Vi välkomnar Ann-Catrin!

I april får Växthusets skola en ny rektor. Vi välkomnar Ann-Catrin Malmmark Svensson.

Eija Svedin har valt att avsluta sitt uppdrag som rektor på Växthusets skola. Eija kommer att tillträda en tjänst i Enköpings kommun där hon tidigare arbetade. Eija avslutar sin tjänst som rektor på Växthusets skola den 15/3.

Rekrytering av ny rektor till Växthusets skola påbörjades efter julledigheten och nu är processen klar.

Vi kan nu meddela att Ann-Catrin Malmmark Svensson tillträder som ny rektor från och med 7 april.

Ann-Catrin arbetar för närvarande som biträdande rektor på Luthagens skolor (Eriksspåret). Ann-Catrin har arbetat som lärare under många år men har de senaste åren huvudskaligen ägnat sig åt skolledaruppdrag. Hon är färdig med sin rektorsutbildning nu under vårterminen.

Under perioden från den 15/3 fram till och med påsklovet, tills dess att Ann-Catrin tillträder sin nya tjänst, har vi anställt en tillförordand rektor. Tillförordnad rektor blir Ingrid Ridde Gustafsson.


Med vänlig hälsning

Anders Pettersson
Skolchef område 3

24 februari 2015