Växthusets skola är med på Lilla Aktuellt

Den här veckan har Lilla Aktuellt temat internet. De hittade vår sida Frågvisa på Webbstjärnans sajt och hörde av sig för att göra ett reportage. I onsdags sändes det i Barnkanalen och i torsdags i Regionala Nyheterna på Svt.

Årskurs 3 på Växthuset har under läsåret skapat en blogg som en del av skolarbetet. Bloggen heter Frågvisa och bygger på att vi blir kloka, visa genom att ställa frågor och söka svar. Frågvisa är med i webbpubliceringstävligen Webbstjärnan och har nu nominerats till final. Vi åker på prisutdelning i Stockholm måndag 11 maj. Håll tummarna för oss då!

Här är en länk till sändningen på Lilla Aktuellt.

Här är en länk till sändningen på Regionala nyheterna.

 

Vill du se prisutdelningen live? Anmäl dig i den här länken!

Frågvisa

8 maj 2015